تاریخ :  بیست و سوم دی ۱۳۸۷
نویسنده :  مهدی
 

با سلام خدمت شما دوستان عزیز !
امروز دوباره با یک مطلب جدید در رابطه با بحث آموزش وبلاگنویسی خدمت شما رسیده ام .
از امروز سری جدید آموزش وبلاگنویسی شروع میشه و از این مطلب به بعد آموزش ساخت وبلاگ و مدیریت وبلاگ در سیستم میهن بلاگ ورژن 5 را شروع خواهم کرد . همانطور که در قبلا هم دیده اید من آموزش ساخت وبلاگ و مدیریت وبلاگ در سیستم بلاگفا را به طور کامل نوشتم و کسانی که علاقه به ایجاد وبلاگ در بلاگفا را دارند می توانند این سری از مقالات را بخوانند !
امیدوارم که این سری از مطالب را دنبال کرده و سوالات خود را در رابطه با آن از طریق نظرات وبلاگ به من برسانید تا در اولین فرصت جواب آن را بدهم .

خب بریم سر این آموزش !

سیستم میهن بلاگ یکی از بهترین و پرطرفدار ترین سیستم وبلاگ دهی رایگان در ایران برای فارسی زبانان است و اکثر وبلاگنویسان با آن آشنایی دارند . این سیستم در سالهای اخیر دستخوش تغییرات خوب و مفیدی شده است و در سالهای گذشته ورژن 3 و 4 آن پا به عرصه نهاد و چندی پیش نیز ورژن 5 آن آماده و در معرض دید عموم قرار گرفت و در حال حاضر هم ورژن 5 آن قابل استفاده است .
آدرس صفحه ی اصلی سایت میهن بلاگ : www.mihanblog.com
توجه داشته باشید که به هیچ آدرسی به جز این آدرس مراجعه نکنید و نام کاربری و رمز عبور خود را در هیچ صفحه ای به جز این صفحه وارد نکنید و در صورت این کار احتمال هک شدن وبلاگ شما بسیار افزایش پیدا می کند !

صفحه ی اصلی میهن بلاگ به چند بخش اصلی تقسیم بندی شده است که هر یک را توضیح می دهم .

1-1 قسمت ورود

این قسمت یکی از پرکاربرد ترین بخش های میهن بلاگ است و در سمت راست و بالای صفحه ی اصلی میهن بلاگ قرار دارد . شما با استفاده از این قسمت می توانید به مدیریت وبلاگ خود دسترسی پیدا کنید . برای این منظور باید آدرس وبلاگ , نام کاربری و رمز عبور ( در قسمت های بعد مقاله راجع به اینها توضیح داده خواهد شد ) خود را وارد کرده و بر روی دکمه ی ورود کلیک کنید .
دو لینک نیز در زیر این قسمتها با عناوین : " ثبت نام در میهن بلاگ " و " کلمه رمز را فراموش کرده ام " قرار دارد . لینک " ثبت نام در میهن بلاگ " جهت ثبت نام و ایجاد یک وبلاگ جدید مورد استفاده قرار می گیرد . البته این لینک در برخی قسمت های دیگر این صفحه نیز وجود دارد . با استفاده از لینک " کلمه رمز را فراموش کرده ام " می توانید کلمه ی رمز وبلاگ خود را بازیابی کنید که در رابطه با آن توضیح خواهم داد !

2-1 آخرین اخبار

در این بخش شما شاهد لینک جدیدترین اخبار و تغییر و تحولات میهن بلاگ که در وبلاگ مدیریت میهن بلاگ قرار میگیرد را مشاهده می کنید . شما با کلیک بر روی هر یک از این لینک ها به متن هر خبر دسترسی پیدا خواهید کرد . مطمئنا برای آشنایی با امکانات جدیدتری که مدیران این سیستم به کار می گیرند باید این اخبار را دنبال کنید و درباره ی تغییر و تحولات انجام شده اطلاعات کافی را به دست بیاورید !

3-1 آخرین بلاگ های بروز شده

همانطور که از عنوان این بخش معلوم است شما در این قسمت لیستی از وبلاگهایی که با ارسال مطلب جدید به روز شده اند را مشاهده خواهید کرد . این لیست پس از هربار ورود به صفحه ی اصلی میهن بلاگ به دلیل به روز شدن وبلاگ ها تغییر می کند و شاهد لینک های جدیدی خواهید بود .

4-1 ثبت نام

این بخش همانند لینک " ثبت نام در میهن بلاگ " که در قسمت 1-1 قرار داشت عمل می کند با این تفاوت که شما می توانید آدرس دلخواه خود را در کادر مشخص شده وارد کرده و ببینید که این آدرس قبلا ثبت شده است یا نه !

قسمت های عمده ی صفحه ی اصلی میهن بلاگ به پایان رسید و چیز دیگری در این صفحه به جز یک نوار کاربردی در بالا و مطالبی در رابطه با فواید وبلاگ و همچنین تبلیغات در پایین صفحه وجود ندارد که اینها هم نیازی به توضیح ندارند !

حال به بخش دوم این مقاله میرسیم ! یعنی بخش ثبت نام در میهن بلاگ که اولین قدم برای ایجاد وبلاگ در این سیستم است . برای رفتن به صفحه ی ثبت نام بر روی لینک " ثبت نام در میهن بلاگ " که در قسمت 1-1 وجود دارد کلیک کنید و یا در قسمت ثبت نام که در قسمت 4-1 مشاهده کردید نام دلخواهتان را نوشته و بر روی دکمه ی ثبت نام کلیک کنید . پس از انجام یکی از این دو کار به صفحه ی ثبت نام در میهن بلاگ وارد خواهید شد !

قسمت ثبت نام دارای 4 بخش کلی است که به مرور هر یک می پردازم .

1-2 بخش آدرس وبلاگ

در این بخش یک کادر همانند بخش 4-1 که در صفحه ی اصلی وجود دارد که باید نام دلخواهتان را در آن بنویسید . اگر در صفحه ی اصلی این کار را انجام داده باشید و آن نام وجود نداشته باشد در این قسمت به طور خودکار نوشته می شود . توجه داشته باشید که این نام مشخص کننده ی آدرس وبلاگ شماست و اگر چنانچه شما نامی مثلا Your Blog را در آن بنویسید و ثبت نام خود را به پایان برسانید آدرس شما به صورت : yourblog.mihanblog.com خواهد شد !

2-2 بخش عمومی

این بخش به تنظیمات عمومی وبلاگ شما می پردازد و دارای 3 کادر : عنوان بلاگ , نام و نام خانوادگی می باشد . در کادر اول نام وبلاگ خود را بنویسید . این نام در بالای وبلاگ و همچنین در هنگام به روز رسانی وبلاگ در صفحه ی اصلی ظاهر خواهد شد !
کادر نام و نام خانوادگی از شما نام و نام خانوادگی نویسنده ی وبلاگ را می خواهد که باید نام خود را در آن وارد کنید .

3-2 بخش مدیریت

این بخش هم شامل 3 کادر مهم است ! در کادر اول باید نام کاربری را برای خود (مدیر وبلاگ ) بنویسید . این نام را باید برای ورود به مدیریت وبلاگ در قسمت اول صفحه ی اصلی بنویسید . در کادر دوم رمز عبور و در کادر سوم تکرار رمز عبور برای تایید رمز عبور را بنویسید . دقت کنید که کلمه ی نوشته شده در این 2 کادر باید کاملا یکسان باشد !

4-2 بخش تایید

در این بخش شما باید قوانین میهن بلاگ را که برای کاربران خود قرار داده است را تایید و سپس روی دکمه ی ثبت نام کلیک کنید .

5-2 پایان و تبریک

پس از طی مراحل بالا و در صورت تکراری نبودن آدرس بلاگ وبلاگ شما ایجاد شده و یک پیغام مبنی بر تبریک ساخت وبلاگ نمایش داده می شود .

برای ورود به وبلاگ به قسمت 1-1 رفته و آدرس وبلاگ , نام کاربری و رمز عبور خود را بنویسید و روی دکمه ی ورود کلیک کنید و به مدیریت وبلاگ خود وارد شوید و یا در همین صفحه ی تبریک می توانید بر روی لینک " برای ورود به سایت باید اینجا کلیک شود " کلیک کنید و به مدیریت وبلاگتان بروید !

در اینجا کار ثبت نام و ایجاد وبلاگ شما به پایان رسید .

1-3 کلمه رمز را فراموش کرده ام

 در آخر هم به بخش کلمه رمز را فراموش کرده ام می پردازم . با کلیک بر روی این لینک شما به صفحه ای مخصوص این کار وارد می شوید .

برای بازیابی کلمه عبور خود ابتدا آدرس وبلاگ و سپس نام کاربری خود را بنویسید و بر روی دکمه ی " ارسال لینک تغییر رمز عبور به ایمیل فوق " کلیک کنید . این را هم بگویم که چون در مراحل ثبت نام شما آدرس ایمیل خود را وارد نکرده اید در قسمت مدیریت وبلاگتان که بعدا توضیح خواهم داد باید ایمیل خود را نوشته و سپس فعال کنید . این لینک هم به ایمیل نوشته شده توسط شما ارسال خواهد شد !

خب , این مقاله هم به پایان رسید . امیدوارم که بهره ی کافی را از آن برده باشید . در مقالات بعدی به معرفی قسمت های مختلف مدیریت وبلاگ در سیستم میهن بلاگ خواهم پرداخت !:: موضوعات مرتبط: آموزش وبلاگنویسی
هرگونه تبادل لینک با تمامی وبلاگ ها و وب سایت ها صورت میگیرد !